Od jakiegoś czasu jest taki program na Jedynce. Rodzaj kalendarium, co się wydarzyło ileś tam lat temu danego dnia. Emitowany jest trzy razy w ciągu doby - na zakończenie programu, w ramach Kawy czy Herbaty i w ramach Popołudnia z Jedynką. Nie jest to za bardzo ciekawy program. Najczęściej prezentują tylko trzy rocznice i są to jakies takie z kosmosu, nie są dobierane pod względem istotności czy wpływu na historię, ale raczej najwazniejsze jest kryterium ciekawostki. Mnie ten program się nie do końca podoba, bo nic nie wnosi.
Dziś między innymi była rocznica skonstruowania pierwszego poduszkowca. Zdanie jakie powiedział lektor trochę mnie zszokowao, było ono niezręczne i właściwie głupio brzmiało. la pewności zobaczyłem jeszcze popołudniową powtórkę.
Oto to zdanie:
Poduszkowiec najlepiej sprawdza się na terenach bagiennych, dzięki czemu skutecznie płoszy niedobitki rzadkich ptaków.
Co autor miał na myśli?
Arturo 77 - BINGO. Tak to jest wersja podstawowa Panoz Esperante . (GT1 jest bardziej wykrecony w kosmos ale nie dopuszczony do ruchu ulicznego niestety).
Ciekawostki na temat tego auta:
1. Powstaje w USA.
2. Seryjna produkcja - auto skladane recznie
3. Udoskonalony silnik Mustanga 5.0 V8 32V DOHC - 500 kucykow
4. Karoseria ze stopow alu - rama semi-stalowa laczona z alu - cale auto 1200 kg
5. Jak na auto tego typu jest wzglednie tanie tylko 100 tys$ za aktualny rocznik (co w porownaniu do konkurencyjnego np. Koenigsegga CCX jest suma 5 krotnie mniejsza)
6. Panoz Auto Development Company jest partnerem technologicznym BMW Motorsport
Mój udany wnuk, 17-letni Daniel (geek - komputerowy spec, a geniusz w moich oczach) zapoznał mnie ostatnio z pewnymi ciekawostkami ze świata młodzieży zafascynowanej hi-tech. Jego dziadek wciągnięty został w b. ciekawy i dotychczas ignorowany zakątek świata internetu.
Polecam VUZE wspaniałe źródło do ładowania i wzajemnego wymieniania się muzyką, filmami, gadżetami, etc. Aspirujący astronauci, jak nasz Hegemon, znajdą tam świetny materiał o kosmosie w Hubblecast.
http://azureus.sourceforge.net/index.php
B. popularnym i utrzymanym na wysokim poziomie, chociaż z nieco inną technologią, jest Demonoid.com z którego ściągnąłem kilkanaście filmów, muzyki, komp. programów i książek w druku i audio. Well... w ciągu 4 dni zużyłem ok. 7 GB z mego miesięcznego BELL Canada 25 GB limitu.
P.S. Zmuszony byłem usunąć link do Demonoid, bo łączył z... kontem Daniela, którego nawet ugodowa natura nie byłaby too happy z nieznanych mu polskich użytkowników. Być może że dzieje się to tylko z mego kompa...
Ciekawostki z podboju kosmosu :)
Łajka nie przezyła lotu w kosmos, spaliła sie gdy padło chłodzenie.
Juri Gagarin ledwo co wylądował (katapultował sie)
Prawdopodobnie przed gagarinem testowano w zsrr loty kosmiczne na ludziach, wszyscy gineli, prawdopodobnie wiezniowie.
Dot.: Ciekawostki fizyczne ;)
Interesujące te ciekawostki, kiedyś fascynowałam się temtyką kosmosu, ale później ją porzuciłam - mniej więcej wtedy, kiedy znienawidziłam fizykę :p: Chociaż moja pasja odżyła na krótko pod koniec liceum, kiedy była fizyka kwantowa, Einstein itp. ;)
Będę Wam tutaj zamieszczać obecne newsy, co się dzieje we wszechświecie no i czy w końcu znaleźli kolejną planetę podobną do Ziemi Oczywiście, jeśli ktoś także się interesuje tym tematem to może też zamieszczać różne ciekawostki
News na dziś:
Początek Wszechświata czyli jak to wszystko się zaczęło
A wszystko zaczęło się 13,7 miliarda lat temu w wydarzeniu zwanym Wielkim Wybuchem. Wtedy powstał czas, przestrzeń, energia i materia czyli nasz Wszechświat. Ale czym był i jak wyglądał ten popularnie zwany Big Bang. Tu sprawa nie jest taka prosta, ale spróbujmy sobie opisać moment narodzin naszego Wszechświata. Otóż Wielki Wybuch nie był eksplozją w przestrzeni, ale ekspansją samej przestrzeni, która miała miejsce wszędzie. Całość procesu narodzin Kosmosu najlepiej przedstawić na diagramie:
Pierwsze gwiazdy zapłonęły 200 mln lat po Wielkim Wybuchu. Zawierały prawie wyłącznie wodór i hel ponieważ innych pierwiastków praktycznie wtedy nie było. Były one niezwykle masywne (rzędu 100 do 1000 mas Słońca), żyły "tylko" kilka milionów lat a później wybuchały jako supernowe (lub czasem nawet jako hipernowe – rysunek poniżej). Promieniowanie nadfioletowe tych gwiazd zapoczątkowało prawdopodobnie ważny etap w historii Wszechświata, czyli ponowną jonizację wodoru zamieniając go z formy neutralnej na obecną dzisiaj formę elektryczną.
Pierwsze masywne supergwiazdy, wybuchając, wyrzucały w przestrzeń nowe pierwiastki chemiczne. Powstały między innymi węgiel, tlen, krzem, żelazo oraz wiele innych. Miały one zasadnicze znaczenie przy powstawaniu skalistych planet oraz żywych organizmów. Tak narodził się znany nam Wszechświat. Wszystko co nas otacza, począwszy od planet, Słońca, innych gwiazd, mgławic a skończywszy na supergromadach galaktyk i kwazarach powstało na skutek Wielkiego Wybuchu.
A jak to wszystko się skończy?
Nie jesteśmy tego pewni na 100%, ale możemy przewidzieć kilka scenariuszy końca Wszechświata. Być może będzie to Wielki Skurcz albo Wielki Chłód, albo jeszcze coś innego.