Możesz przeprowadzić reakcję kwasu np. solnego ze srebrem. Korzystając z szeregu aktywności metali, można zauważyć, że srebro jest mniej aktywne od wodoru i nie wypiera go, ani z kwasów ani z wody, więc analogicznie do tego stwierdzenia żaden gaz się nie wydzieli.
Żeby to sprawdzić weź probówkę z korkiem, a rurkę odprowadzajacą zanuż w wodzie. Zauważysz, że żaden gaz się nie wydziela.
Wiec ta zasada bedzie dotyczyla prawdopodobnie potasu i sodu, ktore po polaczeniu z grupa wodorotlenkowa (OH) tworza mocne zasady, tak? nie bede mogl korzystac z aktywnosci metali Musze to wiedziec
Choc nie do konca tak jest, w kolejnych przykladach ktore czytam wodor jest wypierany takze wapn.
Jeśli chodzi o konkurs, to będziesz mógł korzystać z tabeli rozpuszczalności i szeregu aktywności metali. Nie wszystkie metale aktywniejsze od wodoru wypierają go z kwasów. Są też kwasy utleniające, które reagują z tymi aktywniejszymi jak i z tymi mniej. Są też metale, które pasywują i reakcja nie zachodzi (Al).
Mam takie zadanie:
Korzystając z szeregu aktywności metali napisz, w której probówce zajdzie reakcja oraz zapisz jej przebieg w postaci cząsteczkowej, jonowej i jonowej skróconej:
a) probówka 1: Zn i AgNO3; probówka 2: Ca i Ca(NO3)2
b) probówka 1: Ag i ZnCl2; probówka 2: Fe i Ca(NO3)2
Niestety się na tym nie znam. Nie wiem czy dobrze napiszę jonowe, a jak jedno zrobię źle, to wszystko mi nie wyjdzie i mam błąd.
(Na jest niżej niż Ag)
(Sn jest niżej niż Fe) z jakiegoś dziwnego szeregu aktywności metali korzystasz...
Spójrz na to co napisał stan1906 na pierwszej stronie.
Zad 1 Do 5 próbówek w których znajdował się juz wodny roztwór kazeiny dodano kolejno:
I. Cu(NO3) aq
II. H2SO4 aq
III. (NH4)2CO3 aq
IV. KBr aq
V. C2H5OH aq
W próbówkach występowały różne procesy: wysalania i denaturacji.
Wskaż próbówki w których wystapiło wysalanie
Zad 2 Marmur jest skałą, która chętnie wykorzystywana jest w budownictwie, szcególnie do zdobienia wnętrz. Jednak nalezy pamiętać o tym, ze marmur jest wrażliwy na działąnie kwasów i pod ich wpływem ulega zniszczeniu.
W celu zbadania zawartości wapienia w marmurze, na 12,5g marmuru podziałano nadmiarem kwasu solnego. Gaz, który powstał w trakcie reakcji został całkowicie pochłonięty w płuczce wypełnionej wodorotlenkiem sodu. masa płuczki wzrosła o 4, 4g.
Pyt1 zapisz równanie reakcji której uległ marmur.
Pyt2 Oblicz ile procent czystego węglanu wapnia zawierał marmur.
Zad3 Korzystając z danych zawartych w karcie wybranych tablic chemicznych, oblicz stężenie jonów wodorowych w roztworze kwasu azotowego (III) o stężeniu 0,1mol/dm3.
Zad 4 Chlor można otrzymać w wyniku reakcji kwasu solnego (HCl) z kwasem chlorowym (V) (HClO3). Produktem tej reakcji oprócz chloru jest woda.
1 Napisac w formie cząsteczkowej równanie reakcji i dobrac współczynniki metoda bilansu elektorowego (to chyba zrobiłem) 5HCl+HClO3 3Cl2+ 3H2O
2 Napisac zbilansowane równanie reakcji
3 Podać wzór utleniacza i redutora.
Zad 5 Wykorzystujac dane z szeregu elektrochemicznego metali napisz schemat dowolnego ogniwa galwanicznego w którym elektorda cynkowa pełni rolę katody. Zapisz równanie reakcji zachodzącej w półogniwie cynkowym oraz oblicz SEM tego ogniwa w warunkach standardowych.
a. schemat ogniwa
b. równanie reakcji
c. obliczenia
Zad 6 Zapisz równania reakcji zachodzących podczas elektrolizy wodnego roztworu K3PO4 na elektordzach platynowych.
a. równanie reakcji na katodzie
b. b. równanie reakcji na anodzie
Zad 7 Aktywność promieniotwórcza pewnego radianu (60g) po 52 dniach zmniejszyła się 16-krotnie. Jaka jest masa próbki, która w tym czasie uległa rozpadowi oraz okres półtrwania.
Zad 8 Mając do dyspozycji roztwory : sacharozy, maltozy, fruktozy i skrobi wpisz je w odpowiednie miejsce
Hydroliza 1zachodzi 2zachodzi 3nie zachodzi 4zachodzi
Próba Trommera 1negatywna 2pozytywna 3pozytywna 4negatywna
Efekt Tyndala 1wystepuje 2nie wystepuje 3nie wystepuje 4nie występuje
Nazwa związku
Ślicznie bym prosiła o rozwiązanie, bo to i tak tylko niecała połowa z zadań które musze zrobic, ale z resztą sobie poradze:) Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc:*