Domena publiczna obejmuje materiały nie objęte restrykcjami polskiego prawa autorskiego lub co do których prawa te wygasły. Materiały, które trafiają do domeny publicznej są własnością wspólną dostępną dla każdego do wykorzystania w swobodny sposób i w dowolnym celu.
Do domeny publicznej należą zawsze materiały, których polskie prawo autorskie nie chroni: akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne, proste informacje prasowe.
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z póź. zmian.) prawa majątkowe wygasają jeśli:
1. twórca lub ostatni ze współtwórców nie żyje od 70 lat,
2. upłynęło 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu, którego twórca nie jest znany,
3. upłynęło 70 lat od daty rozpowszechnienia utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca (utwory zbiorowe takie jak encyklopedie lub publikacje periodyczne, programy komputerowe wykonane w ramach umowy o pracę),
4. w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, operatora obrazu, autora dialogów, kompozytora muzyki.
Ta wersja wydaje mi się najlepsza. Zakładamy oczywiście, że sfera wynalazków, patentów, wzorów przemysłowych itp. jest poza naszym zainteresowaniem (w przypadku bibliotek to raczej dość naturalne). Propozycja EU-funded Project... zaczyna się nieźle, ale zaraz pojawia się "własność intelektualna", która wszystko psuje.
Może jeszcze, jak chciał Remigiusz, wzmianka dotycząca praw osobistych? Coś w rodzaju: Autorskie prawa osobiste (np. prawo oznaczenia utworu nazwiskiem autora, nienaruszalności treści i formy utworu, nadzoru nad sposobem korzystania z utworu) w prawie polskim są niezbywalne i nigdy nie wygasają. W razie potrzeby - wyliczenie do uzupełnienia. Może to chociaż częściowo zapobiegnie nieporozumieniom zw. z "dowolnym celem", którym na upartego mogłoby też być wykorzystanie pracy jako własnej do uzyskania tytułu naukowego .
SAMARYTANKA - ĆWIK
Poszukuję wzorów do naśladowania zgodnych z harcerskimi wartościami zawartymi w Pra-wie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Szukam sytuacji, w których mogę pomóc. Pracuję nad swoim charakterem. Wywiązuję się ze swoich obowiązków. Poszukuję swoich zainteresowań i pasji. Rozwijam je zdobywając wiedzę i umiejętności w wybranych dziedzinach. Współtworzę życie drużyny.
Do próby może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:
• zdobyła/ył stopień pionierki/odkrywcy; jeśli nie posiada stopnia pionierki/odkrywcy, realizuje próbę samarytanki/ćwika poszerzoną o wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach poprzednich stopni;
• aktywnie uczestniczę w życiu zastępu i drużyny.
Zalecany czas trwania próby: 9-12 miesięcy
Praca nad sobą
1. Znam swoje dobre strony. Rozwijam je i potrafię je wykorzystać na rzecz innych.
2. Poszukuję autorytetów. Czerpię z nich motywację do pracy nad sobą.
3. Czynnie uczestniczę w formach rozwoju duchowego, np. kuźnica, dyskusja, rekolek-cje, pielgrzymka.
4. Racjonalnie organizuję własny czas. Planuje przebieg dnia, tygodnia.
5. Znam zasady dobrego wychowania, potrafię ubrać się odpowiednio do sytuacji.
6. Potrafię korzystać z osiągnięć postępu technicznego, przestrzegam przy tym zasad kultury (np. znam zasady netykiety, wiem, jak korzystać z telefonu komórkowego w miejscach publicznych, kontroluję czas spędzany przy komputerze).
7. Udoskonaliłam/em swoją technikę uczenia się lub poprawiłam/em oceny z wybranych przedmiotów szkolnych.
8. Systematycznie oszczędzam pieniądze na określony cel.
9. Uczę się języka obcego i potrafię wykorzystać jego znajomość (np. przetłumaczy-łam/em artykuł, nawiązałam/em korespondencję ze skautem lub skautką).
10. Zrobiłam/em przegląd swego tygodniowego jadłospisu pod kątem wartości odżyw-czych, wyciągnęłam/wyciągnąłem wnioski i wprowadziłam/em poprawki na przyszłość. Znam skutki niedożywienia i przejadania się.
11. Potrafię udzielić pierwszej pomocy, w razie potrzeby potrafię zastosować resuscytację (ogól czynności prowadzących do przywrócenia podstawowych czynności życio-wych).
12. Włączyłem się do prowadzenia gospodarstwa domowego. W trakcie próby przejąłem na siebie dodatkowe obowiązki.
13. Załatwiłam/em sprawy organizacyjne biwaku, wycieczki, obozu (np. zakup biletu zbiorowego, ubezpieczenie, przygotowanie wykazu potrzebnego sprzętu, prowadzenie rachunków).
Doskonalenie harcerskie
1. Wyspecjalizowałam/em się w wybranej dziedzinie harcerskiej (techniki harcerskie lub inna dziedzina pomocna w pracy drużyny). Kierowałam/em projektem dotyczącym tej dziedziny.
2. Przeczytałam/em przynajmniej jedną książkę, która pogłębiła moją wiedzę o dziejach ruchu harcerskiego lub skautowego. Zaprezentuję innym (w zastępie, drużynie lub w klasie) wybrane zagadnienie lub znaczącą postać z dziejów harcerstwa.
3. Zorganizowałam/em według własnego pomysłu akcję zarobkową w drużynie lub na-wiązałam/am pożyteczne dla drużyny kontakty (z osobą, instytucją).
4. Znam cele działania Związku Harcerstwa Polskiego.
Poszukiwanie pól służby
1. Jestem wrażliwa/wy na potrzeby drugiego człowieka – świadomie i odpowiedzialnie podejmuje stałą służbę.
2. Sporządziłam/em „mapę potrzeb” występujących w najbliższej okolicy i uczestniczy-łam/em w projekcie (zadaniu) odpowiadającym na którąś ze wskazanych potrzeb.
3. Orientuję się w bieżących wydarzeniach politycznych, gospodarczych i kulturalnych kraju.
4. Znam najważniejsze prawa i obowiązki obywateli RP.
5. Przeprowadziłam/em zwiad tematyczny (np. poznając przyrodę, kulturę, historię, współczesne życie społeczne i gospodarcze, poznając ciekawe osoby, mało znane miejsca, zapomniane pamiątki historyczne). Sporządziłam/em dokumentację zwiadu (zawierającą np. opisy, wywiady, pamiątki, fotografie, spis lektur na wybrany temat). W interesujący sposób przedstawiłam/em ją w drużynie.
W okresie próby uczestniczyłam/em w co najmniej trzech projektach. W czasie próby zdobyłam/em co najmniej trzy sprawności (dwugwiazdkowe i trzygwiazdkowe).
OGŁOSZENIE O NABORZE
Starosta Krotoszyński
poszukuje kandydata do pracy w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie na stanowisko:
Podinspektor w Wydziale Finansów
Wymiar etatu: 1 etat
Wymagania konieczne dla kandydatów:
- wykształcenie wyższe,
- osoba nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- osoba ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
- cieszy się nieposzlakowaną opinią,
- posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku,
- obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej
Wymagania dodatkowe:
- znajomość prawa w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego,
- znajomość przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego,
- znajomość ustawy o finansach publicznych,
- znajomość przepisów dot. rachunkowości budżetowej.
- zdolność do interpretacji i stosowania prawa,
- komunikatywność oraz umiejętność obsługi komputera, znajomość programów, Excel, Word,
- rzetelność, samodzielność i sprawność organizacji pracy,
- preferowane osoby z wykształceniem wyższy ekonomicznym o specjalności finanse i rachunkowość oraz doświadczenie w pracy samorządowej na podobnym stanowisku..
Główne zadania na stanowisku:
1. Prowadzenie rozliczeń należności Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
2. Dekretacja wyciągów bankowych .
3. Rejestracja rachunków i sporządzanie zestawień rachunków niezapłaconych.
4. Wykonywanie czynności egzekucyjnych.
5. Naliczanie odsetek, odpisów aktualizacyjnych.
6. Sporządzanie informacji o zrealizowanych dochodach Powiatowego Funduszu GZGiK i przesyłanie do Urzędu Marszałkowskiego.
7. Sporządzanie sprawozdań Rb 33, Rb Z, Rb N, Rb 27S, Rb 28 S.
8. Sporządzanie raportów kasowych.
9. Wycena inwentaryzacji (środków trwałych, materiałów).
10. Zastępowanie kasjera.
11.Segregowanie dowodów księgowych.
12.Rejestrowanie pism oraz przygotowywanie dokumentów do archiwum.
Wymagane dokumenty:
1. list motywacyjny,
2. kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie + zdjęcie,
3. kserokopia dokumentu tożsamości,
4. dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje (kserokopie dyplomów uczelni, zaświadczenia o ukończeniu kursów, seminariów itp.)
5. posiadane kserokopie świadectw pracy lub zaświadczenia potwierdzające staż pracy,
6. oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych,
7. oświadczenie, że osoba nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
8. zaświadczenie lub oświadczenie, że stan zdrowia pozwala na objęcie stanowiska,
9. oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
10. oświadczenie o prowadzeniu lub nie prowadzeniu działalności gospodarczej (określić charakter działalności).
Dokumenty należy składać w godzinach pracy Starostwa Powiatowego: w pokoju nr 26 lub w sekretariacie Starostwa Powiatowego Krotoszyn ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 10 - w terminie do dnia 6 sierpnia 2009 r. (tj. nie mniej niż 10 dni od dnia opublikowania ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.starostwo.krotoszyn.pl. oraz na tablicy informacyjnej w siedzibie Starostwa) Na podanej wyżej stronie internetowej w dziale sprawy kadrowe – procedury, udostępnione zostały wzory kwestionariusza oraz oświadczeń .
Koperta powinna zawierać dopisek – ”Oferta zatrudnienia na stanowisko podinspektora w Wydziale Finansów ”
Oferty otrzymane po terminie nie będą rozpatrywane.
Dodatkowych informacji dotyczących naboru udziela Ewa Karolczak Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego tel. 0-62 725-42-56 w. 320.
Krotoszyn, dnia 16 lipca 2009 r.
Starosta Krotoszyński mgr Leszek Kulka